Czy odwiedziłeś już bibliotekę? :)

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, powróciło szaleństwo wypożyczania lektur szkolnych.

W pierwszej kolejności zniknęła z półek „Mitologia” Parandowskiego, a to znak, że klasy pierwsze ostro zabrały się do… czytania:).  Nie ma w tym nic dziwnego. Lektury szkolne to najbardziej poszukiwany „towar” w bibliotece 🙂

No, ale jak zabrakło Parandowskiego, to może coś z innej bajki.

Rada Rodziców i Towarzystwo Przyjaciół III LO w Tarnowie, nieustannie dbają o regularne dostarczanie ciekawej literatury do naszej szkolnej biblioteki, za co jesteśmy wszyscy, począwszy od dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców aż po administrację, dozgonnie wdzięczni 🙂

Kto nie zdobył „Mitologii” i nie jest mu dane poczytać o wyczynach Zeusa, na pewno z zainteresowaniem poczyta o niebezpiecznych kobietach…

Są wśród nich wojowniczki, przemierzające otchłanie kosmosu, kobiety obcych ras, superbohaterki, weteranki wojenne, czarodziejki i buntowniczki, zabójczynie i królowe.

Książka wydana pod egidą George’a R.R. Martina i Gardnera Dozois.

 

 

 

 

 

„Umrę, a skoro tak, może czas się zrelaksować. Dlatego postanowiłem znaleźć raj.”

Kto ma niedosyt wakacyjnych podróży powinien sięgnąć po „Przebłysk” Roberta Rienta.

Autor wyprowadził się z Warszawy, spakował plecak i zdecydował wyruszyć w samotną podróż do najdalszych zakątków świata, żeby odnaleźć siebie…

Szlak prowadził koleją transsyberyjską przez lodowatą Rosję, dalej przez upalną Tajlandię, kolorową Malezję, baśniową Nową Zelandię, tajemnicze Peru i Wyspy Wielkanocne.

„Od podróży z plecakiem znacznie bardziej heroiczne i wymagające uważania na siebie wydaje mi się słuchanie wiadomości, chodzenie do pracy, która zabiera osiem, a z dojazdami dziesięć godzin, płacenie rachunków, życie historią ludzi z telewizora, których nigdy nie spotkałem,… „

 

Po podróżach wracamy do biblioteki. Niestety nadal nie ma Parandowskiego, ale w oczy rzuca nam się „Krew” !(istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzuci się tylko klasom biol-chem, ale zapraszamy wszystkich do lektury).

Substancja cenniejsza od ropy i złota. Tysiące ludzi oddaje ją za darmo, choć rynek handlu krwią jest wart 252 miliardy dolarów.

Czy wiesz, że codziennie w naszym ciele krąży 30 bilionów krwinek, które pokonują 19 tysięcy kilometrów w układzie krwionośnym o łącznej długości ponad 90 tysięcy kilometrów (czyli dwa razy tyle, ile ma równik)?

Czy wiesz, że na świecie istnieją farmy, w których hoduje się miliony „medycznych” pijawek?

Dlaczego ludzie wierzyli w wampiry i czy one na pewno nie istnieją?

Oto jedyna w swoim rodzaju biografia krwi, pełna niesamowitych historii, ciekawostek i anegdot.

 

 

Czy chcielibyście przeżyć ponownie najpiękniejsze momenty z przeszłości? Zobaczyć tych, którzy odeszli?  Naprawić błędy?

Bohaterowie „Rekursji” dostają taką szansę, ale szybko okazuje się, że manipulowanie wspomnieniami ma swoją cenę. Dla jednych jest spełnieniem marzeń, dla innych to początek koszmaru…

 

 

 

Wracamy do kobiet, bo są piękne, mądre i utalentowane…

Pierwsza powieść o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej (1898 – 1980).  Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich. Tworzyła genialne obrazy i miała arcybarwne życie. W powieści znajdziemy podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki,  dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji za cenę, która, jak przekonująco pokazuje autor, nie pozwoli jej już nigdy uzyskać spokoju.

Wszystkim zainteresowanym twórczością Tamary Łempickiej polecamy album wydawnictwa BOSZ, poświęcony życiu i twórczości tej królowej art déco.

 

 

OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ-  serial, który oglądał cały świat, ze świetną muzyką i wspaniałymi rolami Elisabeth Moss, Yvonne Strahovski i Ann Dowd, nakręcony na podstawie książki Margaret Atwood.

Cisza i spokój to cecha charakterystyczna tej powieści, ale to nie raj, to piekło. Piekło kobiet, świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Nikt tutaj nie krzyczy, nikt nie wzywa sprawiedliwości, nie manifestuje, nie sprzeciwia się. W tej brutalności, beznadziei trwamy w narastającym napięciu i oczekiwaniu aż coś pęknie…

Dwie części –  zapraszamy do lektury nie tylko panie, ale również panów…

Zanim pochłonie nas kolejny serial, który już w listopadzie, sięgnijmy po książkę.

Tym razem mowa o „Królu” Szczepana Twardocha, trzymającej w napięciu powieści, której akcja ma miejsce w Warszawie lat trzydziestych XX w. Wielokulturowy świat u progu II wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi.

Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne, a ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.

 

Więcej szczegółów i opisów naszych wspaniałych zbiorów bibliotecznych znajdziecie w katalogu elektronicznym.

Zobaczcie również pozostałe NOWOŚCI WRZEŚNIA.

Pamiętajcie, że możecie zalogować się do swojego konta bibliotecznego, które daje możliwość rezerwacji książek.

ZAPRASZAMY!

Wasza biblioteka:)

Dodaj komentarz