Drodzy Maturzyści 2021,

Za kilka miesięcy przystąpicie do jednego z ważniejszych sprawdzianów edukacyjnych w Waszym życiu – egzaminu maturalnego. Doskonale rozumiemy Wasze obawy i niepokoje związane z tym wydarzeniem. Jesteśmy jednak przekonani, że – podobnie jak Wasi starsi koledzy – poradzicie sobie bardzo dobrze z tym wyzwaniem i za rok o tej porze będziecie rozpoczynać naukę w Waszych wymarzonych uczelniach!

Mamy głęboką nadzieję, że sytuacja związana z epidemią będzie korzystna i pozwoli Waszemu rocznikowi przystąpić do egzaminów w maju;  pamiętajcie jednak, że zawsze  (nawet przy ewentualnym przesunięciu terminu) możecie liczyć na wsparcie swoich nauczycieli! Oni na pewno właściwie Was ukierunkują i przygotują /również w formie zdalnej:) /do pracy z zadaniami egzaminacyjnymi. Ponadto swoje umiejętności i wiedzę będziecie mogli sprawdzić m. in. podczas próbnej matury w styczniu 2021 r.

Życzymy Wam dużo wytrwałości, optymizmu i zapału!

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE EGZAMINU MATURALNEGO W R. SZ. 2020/2021

EGZAMIN MATURALNY W 2021 r.  będzie przeprowadzany TYLKO W CZĘŚCI PISEMNEJ,  na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r.

W 2021 r. do CZĘŚCI USTNEJ egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości
narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego
może przystąpić absolwent, który:
a. w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest przedstawić
wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości
narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego
nowożytnego, lub
b. zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka
obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

UWAGA: Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym w roku 2021 JEST NIEOBOWIĄZKOWE. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Zakres egzaminów

Język polski jako przedmiot obowiązkowy:

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
  • Czas trwania: 170 minut.
  • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
    część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
    część 2: wypracowanie – 50 pkt.
  • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
  • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.

Matematyka jako przedmiot obowiązkowy:

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
  • Czas trwania: 170 minut.
  • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
  • Liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).

Język obcy jako przedmiot obowiązkowy:

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
  • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
  • Czas trwania: 120 minut.
  • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.

Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
  • W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie:

———————————————————————————————————————————————————————————-

Ponadto poniżej przedstawiamy adresy bardzo istotnych oraz przydatnych stron internetowych:

NAJWAŻNIEJSZA STRONA INTERNETOWA:

Centralna Komisja Egzaminacyjna: http://www.cke.gov.pl

linkiEgzamin  maturalny w Formule 2015:

Harmonogram, komunikaty i informacje:

• INFORMACJA o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w r. szk. 2020/2021 (BARDZO ISTOTNA – znajduje się tutaj m.in. opis procedur przed egzaminem oraz opis przebiegu egzaminu maturalnego!),  AKTUALIZACJA z 29 grudnia 2020 r.;
  • komunikat o harmonogramie egzaminów w 2021 roku;  AKTUALIZACJA nr 1 z 22 grudnia 2020 r. ;
  • komunikat o dostosowaniach egzaminu maturalnego w 2021 roku;
  • komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych w 2021 roku;
  • komunikat o egzaminie maturalnym z informatyki w 2021 roku;

Informatory  Z ANEKSAMI 2021,  w których wskazano m.in. zadania  w informatorach wykraczające poza zakres wymagań egzaminacyjnych, zmodyfikowaną listę środków gramatycznych, których znajomość będzie sprawdzana w zadaniach egzaminu z języków obcych nowożytnych (warto dokładnie przeczytać te informacje, które dotyczą zdawanych przez Was przedmiotów)

O egzaminie maturalnym (tutaj są m. in. odpowiedzi na najczęściej  zadawane przez maturzystów pytania)

Podstawa programowa (to dla bardzo wnikliwych maturzystów)

Przykładowe arkusze (ćwiczenia nigdy nie za wiele …)