O klubie filmowym.

Klub Filmowy w III LO w Tarnowie rozpoczął działalność w październiku 2001 roku. Skupia osoby zainteresowane filmem jako dziełem sztuki. Organizatorem i opiekunem klubu jest prof. Krzysztof Małek. Wypada podziękować braciom Lumiere – Ludwikowi i Augustowi za tę możliwość spotkań. Oni to bowiem wynaleźli kinematograf i ożywili nieruchome obrazy.

Szczypta historii …

Pierwszy publiczny płatny pokaz – od którego zwykło się liczyć historię kina – miał miejsce 28 XII 1895 w Paryżu. Wpływ z pierwszego przedstawienia wynosił 33 franki, w trzy tygodnie później dzienny utarg sięgał sumy 2500 franków. Długość ówczesnych filmów wynosiła ok. 20 m, czas pokazu 10 filmów – ok. 20 min., dziennie odbywało się 20 przedstawień. Ok. 1900 L. Lumiere wycofał się z produkcji filmów i poświęcił się produkcji papierów fotograficznych, aparatów i eksperymentom z taśmą filmową, bo nie wierzył w przyszłość swego wynalazku! W rozmowie z Georgesem Meliesem, dyrektorem teatru sztuk magicznych, który pragnął odkupić kinematograf za znaczną wówczas sumę 10 tyś. franków, ojciec braci Lumiere powiedział: Na szczęście ten wynalazek nie jest na sprzedaż. Gdyby był, zrujnowałby pana. Jako naukowa ciekawostka może jeszcze przez pewien czas intrygować, ale przyszłości handlowej nie ma żadnej (Jerzy Płażewski, Historia filmu dla każdego (1895-1980), Warszawa 1986, s.9). G. Melies – na szczęście dla nas – nie uwierzył w te słowa, odkupił aparat, ocalił dla kino. Właśnie dzięki niemu możemy oglądać filmy science-fiction, horrory, znamy siłę efektów specjalnych. Dziś przemysł filmowy należy do najpotężniejszych na świecie.

Cele naszych spotkań:

Pierwszy pokaz filmów braci Lumiere w Polsce odbył się 14 XI 1896 w Teatrze Miejskim (dziś (Teatr im. J. Słowackiego) w Krakowie. To właśnie te najstarsze na świecie filmy Lumiereów: wyjście robotników z fabryki, Przyjazd pociągu kąpiel w morzu, śniadanie dziecka, Oblany ogrodnik – można obejrzeć na spotkaniach klubu filmowego! Możecie poznać historię kina, telewizji, radia. Przygotować się do różnorodnych konkursów filmoznawczych. Poznajemy filmy należące do klasyki kina światowego (polskiego), które każdy wykształcony człowiek powinien znać (zob. listę filmów obejrzanych przez nas w tym roku szkolnym). Po projekcji zawsze odbywa się dyskusja, podczas której analizujemy i interpretujemy obejrzane dzieło. Temperatura tych rozmów bywa niekiedy bardzo wysoka! Można przygotować się do nowej matury z języka polskiego, zwłaszcza gdy temat projektu będzie łączył zagadnienia literackie z filmem, muzyką, plastyką . Oglądamy także filmy współczesne, awangardowe, animowane – warte dyskusji. Możemy organizować warsztaty poświęcone pisaniu własnych scenariuszy filmowych, tworzeniu własnych projektów filmowych
(video), przeglądy prasy i literatury filmowej, konkursy recenzji
(najlepsze publikowane byłyby w gazetce szkolnej lub lokalnej prasie),
spotkania z reżyserami, realizatorami dźwięku, oświetleniowcami (mowa o pracownikach tarnowskiego teatru i radia MAKS). Przewidywane są także wyjazdy zorganizowanych grup na festiwale filmowe. Odbywają się spotkania z filmoznawcą, krytykiem filmowym Romanem Włodkiem.

Gdzie i kiedy odbywają się projekcje?

Spotkania klubu filmowego odbywają się w szkole. Są to zajęcia pozalekcyjne, raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Dysponujemy szkolnym projektorem, do którego podpiąć można zarówno komputer (filmy w formatach DVD i Divx), jak i magnetowid. Obraz rzutowany jest na duży ekran. W ten sposób uzyskujemy niemal kinową jakość!

Dobór filmów:

Dobór filmów zależy od ich wartości artystycznej, związku z programem nauczania (filmy jako nawiązania do omawianych zagadnień lekturowych), od zainteresowań uczestników spotkań. Zapisy? Wszystkich zainteresowanych, twórczych, wymagających, niezadowolonych z oferty filmów w kinie i telewizji, pragnących studiować reżyserię, filmoznawstwo, aktorstwo, historię sztuki, historię literatury – SERDECZNIE ZAPRASZAMY. Wystarczy uważnie słuchać ogłoszeń o kolejnych projekcjach filmowych, przyjść na spotkanie lub skontaktować się bezpośrednio z prof. Krzysztofem Małkiem, opiekunem klubu.

Leave a Reply