WYCIECZKA DO TYŃCA FOTORELACJA

28 listopada uczniowie naszej Szkoły odwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, gdzie wzięli udział w warsztatach -” W średniowiecznym skryptorium”, mających na celu poznanie etapów powstawania książki rękopiśmiennej oraz charakter i rolę skryptoriów klasztornych. Uczniowie mieli okazję spróbować sztuki kaligrafii przy użyciu gęsiego pióra. Część uczniów uczestniczyła w warsztatach z kaligrafii, prowadzonych przez Barbarę Bodziony – iluminatorkę, kaligrafa, historyka sztuki, mediewistkę, absolwentkę Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorkę książek o kaligrafii. Tematem warsztatów była minuskuła karolińska- jedno z najbardziej znaczących pism średniowiecza, ukształtowanego we frankijskich skryptoriach w VIII-IX wieku.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie zwiedzili najstarszy klasztor w Polsce m.in.kościół klasztorny z rokokowym ołtarzem głównym z czarnego marmuru przedstawiającym Świętą Trójcę, zabudowania klasztorne, krużganki klasztorne w styku gotyckim, XIV-wieczny kapitularz, zabytkową studnię z 1620 r., ogród renesansowy, mury obronne z zabytkowymi basztami.

Wycieczka do Tyńca została zorganizowana dzięki finansowemu wsparciu Towarzystwa Przyjaciół III LO w Tarnowie.

Przypominamy, że w naszej szkolnej bibliotece możecie spróbować sztuki kaligrafii. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy materiały do ćwiczeń różnych stylów pisma m.in minuskuły karolińskiej, uncjały, italiki i kursywy angielskiej. Spotykamy się we wtorki o godzinie 14.40, ale możecie przyjść w dowolnym terminie, w godzinach pracy biblioteki. Kaligrafia uczy cierpliwości, uspakaja i jest doskonałym sposobem na odstresowanie i odreagowanie trudnych, szkolnych sytuacji.

Zapraszamy do biblioteki 🙂

 

 

 

 

Dodaj komentarz