„Niebezpiecznie jest za bardzo się zapatrzyć…”

Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z planetoid w układzie gwiazdy Lévie. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła.

Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi. Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita.

Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej…

Opowiadanie „Katedra” Jacka Dukaja będzie tematem dyskusji kolejnego już spotkania Klubu Młodego Krytyka Literatury w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie, które odbędzie się 23 stycznia (czwartek), o godzinie 15.00, w Sali Kameralnej. Spotkania są organizowane dla młodzieży szkół średnich i studentów, co dwa tygodnie. Każde spotkanie jest poświęcone wybranej książce.

Zapraszamy do udziału wszystkich którzy poszukują wartościowej literatury, lubią czytać i dyskutować o książkach lub chociażby tylko posłuchać co inni mają do powiedzenia, w miłej, przyjaznej atmosferze, przy kawie i herbacie 🙂

Zainteresowanych bliższymi informacjami nt. działalności Klubu odsyłamy do Aliny Kucharczyk i Zuzy Iwaniec z 2H, które uczęszczają na spotkania.

Jacek Dukaj to absolwent III LO w Tarnowie 🙂 jeden z najciekawszych prozaików współczesnych. Premiery jego książek są zawsze wydarzeniami literackimi. Jest autorem  m. in. „Lodu„, Czarnych oceanów„, „Wrońca” oraz spolszczenia „Serca ciemności” Josepha Conrada. Za swoją twórczość literacka otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Na podstawie opowiadania Jacka Dukaja powstał film Tomasza Bagińskiego nominowany do Oscara. Ale znana oscarowa animacja pokazuje jedynie ostatnie sceny, dlatego warto przeczytać książkę, aby samemu spróbować rozwikłać tajemnice planetoid, Katedry i żywokrystu 🙂

 

Leave a Reply