W środę 20 marca 2024 r. klasa 2G w ramach projektu edukacyjnego „Biblioteki Naukowe”, odwiedziła bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z bibliotekami naukowymi, oraz popularyzacja czytelnictwa literatury naukowej i popularnonaukowej.
Biblioteka posiada długą i wspaniałą historię i jest wyjątkowa na mapie Tarnowa.
Biblioteka Seminarium Duchownego w Tarnowie gromadziła swoje zasoby przez blisko 200 lat. Jej początkiem były zbiory biblioteki Tarnowskiej Kapituły Kolegiackiej, a od 1786 roku Katedralnej oraz zbiory biblioteki Opactwa Tynieckiego, którego księgozbiór po rozwiązaniu opactwa w 1817 roku znalazł się w większości w Tarnowie.
Biblioteka posiada zbiory specjalne obejmujące inkunabuły oraz starodruki. Zabytki sztuki drukarskiej pochodzą ze znamienitych oficyn wydawniczych z terenu Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Francji, a także i Polski. Zabytkowy księgozbiór w większości pochodzi z najstarszych bibliotek parafialnych diecezji tarnowskiej (dawnej diecezji krakowskiej), m.in. z Biecza, Czchowa, Pilzna, Wojnicza i Żegociny, a także z biblioteki opactwa oo. benedyktynów w Tyńcu i wielu innych klasztorów dawnej diecezji krakowskiej, które uległy kasacie. Kolekcję zabytków piśmiennictwa otwiera m.in. kodeks rękopiśmienny Statutów Biskupa Nankera z XIV w. oraz Graduał Dies irae datowany na I połowę wieku XVI. Biblioteka posiada zbiór ponad 140 inkunabułów (19 z nich to unikaty na skalę ogólnopolską, zaś 2 na skalę europejską).
Warto zapoznać się ze zbiorami biblioteki seminaryjnej, jest ona otwarta dla wszystkich, wystarczy się tylko zapisać. Zachęcamy zwłaszcza humanistów, bowiem biblioteka dysponuje wspaniałym księgozbiorem literatury historycznej, filozoficznej, teologicznej. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem on-line oraz stroną biblioteki.
Zachęcamy młodzież do korzystania zarówno ze zbiorów biblioteki, jak i z czytelni, gdzie można w spokoju przygotowywać się na lekcje 🙂