Ostatnie pożegnanie Józefa Citaka

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.”
/    Albert Einstein   /

Żegnamy ukochanego dyrektora, profesora, wychowawcę. Żegnamy wspaniałego człowieka o wielkim sercu.
Wszyscy absolwenci III LO wspominając Józefa Citaka potwierdzą, że potrafił on z każdym z nas rozmawiać, każdego wysłuchać, zrozumieć, wytłumaczyć. Pozostaje dla nas wzorem nauczyciela matematyki, który każdego umiał nauczyć tego trudnego i „najważniejszego” przedmiotu. Miał wyjątkowy dar zapamiętywania swoich uczniów nawet długo po tym jak skończyli szkołę. Miał dla nich zawsze dobre słowo, często niepozbawione humoru. Był naszym przyjacielem. Dzięki niemu wszyscy czuliśmy się i dalej czujemy się jedną rodziną.
Z prawdziwym oddaniem a przede wszystkim profesjonalizmem umiał zarządzać III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. To dzięki Jego pracy nasza szkoła już w latach 70-tych ubiegłego wieku kształciła najlepszych absolwentów. 18 lat dyrektorowania, w trudnych historycznie czasach zaowocowało wyniesieniem naszej szkoły na wyżyny. Dyrektor Józef Citak przyczynił się także do rozbudowy naszej szkoły. To za jego dyrektorowania wybudowana została sala gimnastyczna i przebudowany został budynek przy ul. Brodzińskiego 8, gdzie powstały nowe sale lekcyjne. Dzięki rozbudowie szkoły, większa rzesza młodzieży z Tarnowa i okolicy miała szansę kształcić się w najlepszym liceum.  To dyrektor Józef Ciatk zatrudnił w naszej szkole najlepszą kadrę pedagogiczną, wielu spośród nich dalej pracuje w III LO.
Zasługi Dyrektora Józefa Citaka zostały wielokrotnie potwierdzone i docenione licznymi nagrodami i odznaczeniami:
•    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
•    Nagroda Ministra Edukacji III stopnia (trzykrotnie),
•    Nagroda Ministra Edukacji II stopnia
•    Nagrody Kuratora Oświaty (trzykrotnie),
•    Medal Komisji Edukacji Narodowej
•    Złoty Krzyż Zasługi
•    Srebrny Krzyż Zasługi
•    Złota Odznaka ZNP
•    Zasłużony działacz Ruchu Przyjaciół Harcerstwa Polskiego.
•    Medal za zasługi dla miasta Tarnowa (dwukrotnie)

Za Twoje ogromne serce, za poświęcenie, za przyjaźń
Dziękujemy Ci Drogi Panie Dyrektorze.

W imieniu  nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów. absolwentów,
dyrektor III LO
Jan Ryba