POSTĘPOWANIE PODCZAS UPAŁÓW

Drodzy Uczniowie,  z powodu bardzo wysokich temperatur dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych. Oto kilka wskazówek:

 1. Utrzymujcie chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach. W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa (jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają!).
 2. Oszczędzajcie elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
 3. Przebywajcie wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywajcie na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
 4. Spożywajcie zbilansowane, lekkie posiłki. W upalne dni należy przygotowywać  posiłki bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.
 5. Regularnie pijcie duże ilości wody (najlepiej niegazowanej).
 6. Unikajcie picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu.
 7. Ubierajcie się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnie skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
 8. Noście okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
 9. Unikajcie zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyjcie środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
 10. Unikajcie skrajnych zmian temperatury. Zwolnijcie tryb życia. Zredukujcie, wykreślcie lub przeorganizujcie wyczerpujące fizycznie zajęcia.
 11. Będąc nad wodą należy pamiętajcie, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniecie pływać, należy opłukać ciało wodą, do której się wchodzi i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.
 12. Pamiętajcie, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe – przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowajcie szczególną ostrożność i starajcie się nie zaprószyć ognia.
 13. Jeśli odczuwacie zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy,  kontaktujcie  się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy; jeśli to możliwe należy przejść w chłodne miejsce.
obrazek wyróżniający: https://pixabay.com/pl/vectors/s%C5%82o%C5%84ce-s%C5%82oneczny-pogoda-sunshine-159392/

Jak przygotować się na upał?

infografika: https://www.straz.gov.pl/porady/jak_przygotowac_sie_na_upal

Dodaj komentarz