WAKACJE!

Kochani,

życzymy Wam wspaniałych, niezapomnianych i bezpiecznych wakacji!

Zachęcamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą  miejską BEZPIECZNE WAKACJE TARNÓW 2022 dostępną  na szkolnej tablicy  ogłoszeń oraz na miejskiej stronie pod umieszczonymi poniżej linkami – na pewno znajdziecie jakąś interesującą propozycję dla siebie i/lub młodszego rodzeństwa!

kalendarz czerwiec lipiec 2022

kalendarz sierpień 2022

 

Zachęcamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą  miejską BEZPIECZNE WAKACJE TARNÓW 2022 dostępną  na szkolnej tablicy  ogłoszeń oraz na miejskiej stronie pod linkami:

kalendarz czerwiec lipiec 2022

kalendarz sierpień 2022

Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajcie jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajcie uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku i przyswójcie sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Wam spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujecie podobne reguły – to bardzo dobrze, zobaczcie jednak, czy nie można ich zmodyfikować.

 

Pamiętajcie, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń,

ale z pewnością zmniejsza –  i to znacznie! – możliwość stania się ofiarą.

 1. Wyjeżdżając, zawsze pozostawcie najbliższym informację, gdzie i z kim będziecie spędzać czas. Zostawcie wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umówcie się na określone hasło, które wypowiedziane przez Was będzie oznaczało, że czujecie się zagrożeni i potrzebujecie natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

  2. Nie afiszujcie się zbytnio posiadanymi „dobrami” – nigdy nie wiecie, kto może Was obserwować. Podczas płacenia starajcie się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystajcie z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Wami.

  3. Podróżując pociągiem zawsze zajmujcie miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadajcie samotnie w przedziałach i trzymajcie się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Starajcie się nie podróżować nocą. Pamiętajcie – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżujcie autostopem samotnie – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadajcie do auta, jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Waszego zaufania lub będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystajcie z ofert podwiezienia przez obcych.

  4. Kiedy ktoś Was zaczepia, nie wdawajcie się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadajcie pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażajcie napastnika. Kiedy ktoś was celowo potrąci, nie odwracajcie się i idźcie dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

  5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważajcie na swoje torby, portfele telefony. Nie noście portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładajcie ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinajcie plecaki i torby. Torebki trzymajcie, obejmując je całe od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze były zamknięte. Wartościowe rzeczy noście tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawicie się na imprezie, nigdy nie pozostawiajcie swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

  6. Zawsze i wszędzie pilnujcie swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach tracicie samokontrolę a nazajutrz niczego nie pamiętacie. Nigdy nie przyjmujcie napojów od nieznanych lub mało znanych Wam osób. Jeśli idziecie na parkiet, napoje zostawcie pod opieką osoby zaufanej.

  7. Nigdy nie wybierajcie się na dyskotekę sami – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodźcie z dyskoteki samotnie – starajcie się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół.

Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętajcie, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Nauczcie się być asertywnymi! Nauczcie się odmawiać! PAMIĘTAJCIE – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!!!

Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek dla młodych ludzi sygnałem do sięgania po alkohol. Nie dajcie szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zachowań.

Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadajcie nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możecie być zaproszeni na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Wasze pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądźcie ostrożni. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Was zapraszają i o co im chodzi.

Należy pamiętać, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje 100% skuteczności.
Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!

 

Do zobaczenia – w znakomitych humorach i z samymi dobrymi wakacyjnymi wspomnieniami –  we wrześniu!

 

 

Skip to content