27 maja w naszej szkole miało miejsce spotkanie uczniów klas pierwszych z przedstawicielem Policji, Panią asp. szt. Olgą Lesińską-Żabińską z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. W ramach tego wydarzenia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prelekcji, która obejmowała zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich oraz bezpieczeństwem w sieci.
Prelegentka opierając się na Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich z dnia 9 czerwca 2022 roku zapoznała uczniów z pojęciami „czyn zabroniony” i „czyn karalny”, wyjaśniła, kim w świetle prawa jest nieletni i jakie konsekwencje może ponieść w przypadku popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, przypomniała również, kto to jest funkcjonariusz publiczny i co się wiąże z jego znieważeniem. Posługując się wieloma przykładami z życia, poruszyła problem cyberprzemocy: jak powinniśmy reagować na przemoc w internecie oraz jak się przed nią chronić. Pani Policjantka przytoczyła statystyki dotyczące nadmiernego korzystania młodzieży z internetu, przypomniała, jakie są skutki nadużywania telefonu oraz czym jest fonoholizm. Prelegentka wspomniała również, czym jest netykieta i jakie są jej zasady, a także jak hejt wpływa na psychikę młodych ludzi. Na koniec przypomniała o konieczności bezpiecznego korzystania z internetu i jak należy postępować, by chronić swoje dane osobowe oraz swój wizerunek.
Dziękujemy za ciekawe i wartościowe spotkanie oraz mądrą lekcję.
Red. Iwona Czarnecka
Fot. Iwona Czarnecka, Adrian Zdebski














